♥ SAGLIK KOSESI ♥
♥ BIZDEN KARELER ♥
♥ YEMEK LISTESI ♥

HAYIR DİYEBİLMEK ?

HAYIR DİYEBİLMEK…

Hayır Demesini Bilmemenin Altında Ne Yatar…
Tabi ki bu kelimenin anne baba olarak altında birçok duygusal neden vardır.
İlk duygulardan :
1. Suçlu Ana Baba : Zaten çocuğunu yeteri kadar göremiyor, birlikte olduğu anlarda da onu zorlamak istemeyen ve hatta hayır dediğinde suçluluk duygusu hisseden ana babalar
2. Şüpheci Ana Baba: Aldığı eğitimin bir sonucu olarak büyük bir olasılıkla çok katı ve sıkı bir eğitim almış ana ve babalar çocuğuna hayır diyerek onu sınırladığını, özgürleşemeyeceği, kendi kararlarını alamayacağı, doğru ve yanlışı çocuğunun bu yolla öğrenemeyeceğini zanneden, HAYIR demenin yararlı olup olmayacağını sürekli kendi kendine sorgulayan ana baba
3. Bitkin Ana Baba: Sonunu getiremeyeceğini düşündüğü bir işe hiç girişmek istemeyen, çocuğunun ısrarı ve ağlaması ile baş edemeyen ana babalar.
4. Aceleci Ana Babalar:Sabahları çocuğu giyinirken, iki saat dil dökmeye zamanı olmadığından onun her işini kendisi üstlenen ana babalar

Siz Ebeveyn olarak bu tanımlamalardan hangisine yada hangilerine uyuyorsunuz bir düşünün???

Hayır Demesini Öğrenmek Niçin Gereklidir?
• HAYIR demek çocuğunuzun biçimlenmesine ve ileride, kişilik sahibi, sorumlu,özgür ve becerikli bir insan olmasına olanak sağlar:Engelleme, bütün isteklerinin karşılanmasının yarattığı anlık sevinçlerden vazgeçebilmeyi öğrenmek zorunda olan çocuğun psikolojik ve duygusal gelişiminde önemli bir deneyimdir.
• HAYIR demek sanıldığının aksine çocuğunuzu rahatlatır:Kabul edilmiş sınırlar, incitmekten çok GÜVEN verir. Kriz öncesi alınan kararı korumak, öfkesine geçit vermemek ona başlangıçta verilebilecek en iyi işaretlerdir.Buna karşılık, sinir krizlerinin ve çığlıklarının kendisini amacına ulaştırdığını hisseden çocuk, konulmuş sınırların yokluğunda kendini daha çok tedirgin ve çaresiz hisseder. Onun ihtiyaçlarını anlamak, her şeyi yapmasına izin vermek anlamına gelmez. Her istediği yapılan çocuklar yeni durumlara ayak uydurmakta, kurallara uymakta, disiplinli yaşamak becerilerinde başarısız olan maymun iştahlı çocuklardır.
• Arkadaş mı? Ana Baba mı ? Tuzağına Düşmeyin: Arkadaş ana baba olmak, kendisini aynı yaşta bir arkadaşı gibi eşit saymaktır, yani onu yetişkin olarak görmektir. Bu tür davranışlar sonrasında yetişkinlerin yaptığı her şeyi kendisinin de yapabileceğini talep eden çocukları yaratır. Çocuğunuzun kendi kimliğini rahatça bulabileceği , güvenebileceği, dayanabileceği, ana baba statüsünü sürekli koruyabilen , yetişkin bir ana babaya ihtiyacı vardır.
• Hayatta Karşılaşabileceği Zorlukları Önleyebilmek İçin: Çocuğunuzun bütün isteklerini kabul etmek, onu, her şeyi yapabileceği sandığı aldatıcı dünyasına iyice yerleştirmek anlamına gelir ve onu hayal kırıklığına uğratır.Yasaklamak Yasaktır kuralı çocuğunuzun gerçeği görmesine engel olur her istediğini yapabilir anlamına gelen bu duyguyla ileride sosyal ortamda kabul görmeyen , uyumsuz, empati yeteneğinden yoksun bir çocuk yetişmiş demektir.
• Büyümek, ileride daha iyi şeyler yapabilmek için geçici olarak bazı şeylerden vazgeçmek demektir.

Linkler

Neden Biz?
Genel Bilgiler
Oyun Grubu
3-6 Yaş Eğitim Programi
Hazırlık Sınıfı
Okul Muduru
Fotograf Galerisi
Iletisim
Doğum Günü
Makaleler

Etkinlik ve Haberler

Haydi Çocuklar TİYATRO Oyunu İZLEMEYE
2 yaş PLAY OYUN GURUBUMUZ açıldı